10 emekli amiralin gözaltı süresi uzatılabilir
TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö’yle ilgili sözlerinin peşinden 103 emekli amiralin imzasıyla piyasaya çıkan ve iktidarın “darbe çağrısı” olarak nitelendirdiği bildiriyle ilgili olarak gözaltındaki 10 emekli amiralin gözaltı süresinin pazartesi gününe kadar uzatılabileceği açıklandı.

“Montrö bildirisi”yle ilgili olarak haklarında soruşturma açıldıktan sonrasında gözaltına alınan 10 emekli amiralin Güvenlik’teki işlemleri sürüyor. 
Özgürlük’ten Hasan Benli’nin Güvenlik yetkililerine dayandırdığı habere nazaran; ev, işyeri ve araçlarında meydana getirilen aramalarda el konulmuş olan bilgisayar, tablet, USB hafıza, hard disk şeklinde dijital materyallere ilişkin beklenen rapor ile HTS kayıtları soruşturma dosyasına gönderildi.

Polisin, raporlar üstündeki incelemesinin devam etmiş olduğu bildirildi. 10 emekli amiral hakkında 5 Nisan tarihinden geçerli olmak suretiyle verilen 4 günlük gözaltı süresi, bugün doluyor. Sadece halen ifade işlemine geçilmemesi sebebiyle gözaltı süresinin uzatılması gündeme geldi. Bu kapsamda ek gözaltı sonucu verilerek, gözaltı süresinin uzatılacağı iddia edildi. Yaşları sebebiyle gözaltına alınmayan 3 gün içinde Güvenlik ifade vermeleri için çağrılan 4 emekli amiralin de ifadesinin pazartesi günü alınacağı açıklandı.

Emekli 4 amiralin avukatlığını meydana getiren Şule Nazlı Erol, toplumsal medya hesabında, avukat olarak soruşturma savcısıyla görüşemediklerini iddia ederek, “Salgının bu kadar azmış olduğu bir zamanda koşulları iyi olmayan nezaret ortamında yaşları 65 üstü olan müvekkiller hasta olup hayatlarını kaybederse sorumlusu kimdir. Amiral Ali Sadi Ünsal kanser hastasıdır. Savcıya raporu veremedi, maalesef” mesajını paylaştı. 

‘Mavi Vatan’ teriminin düşünce babası olarak malum emekli amiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz de toplumsal medya hesabından, “Şimdi aldığım bir habere nazaran çağrı edilen 4 amiralin sorguları pazartesi gününe kalmış. Bu gözaltılar pazartesiye kadar uzadı mı demek? COVID ortamında eşlerimizi bu kadar gün tutmak hangi vicdana sığar? Bana eşimin hasta olmayacağı garantisini verebilecek misiniz?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir