ABD, İran nükleer anlaşmasıyla örtüşmeyen yaptırımları kaldırmaya hazırlanıyorPrice, günlük basın brifinginde İran’la nükleer müzakereleri ve Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden görüşmeleri değerlendirdi.
Sözcü Price, ABD’nin İran’la görüşmeler mevzusunda acelesi olmadığını ve görüşmelerin sıkıntılı geçmesine hazır bulunduğunu ifade ederek Viyana görüşmelerinin sonunda ABD’nin çıkarlarının korunacağı bir sonuca ulaşmayı arzu ettiklerini belirtti.
Price, bazı yaptırımları kaldırmaya hazırlandıklarını, “İran’la nükleer antak kalma koşullarına dönmek için lüzumlu adımları atmaya hazırlanıyoruz ki buna, nükleer anlaşmayla örtüşmeyen yaptırımların kaldırılması dahildir.” sözleriyle teyit etti.
Şu aşamada hangi yaptırım başlıkları üstünde çalıştıklarını açıklamayacağını söyleyen Price, bununla beraber İran da antak kalma koşullarına dönmeden tek taraflı teşvikler vermeyeceklerini sözlerine ekledi.
Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2015’te beş Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyesi ve Almanya (P5+1) ile İran içinde imzalanan Ortak Kapsamlı Fiil Planı (JCPOA) Anlaşması’ndan 2018’de çekilmişti. 20 Ocak’ta görevi devralan Joe Biden yönetimi ise İran nükleer anlaşmasına geri döneceklerini açıklamıştı.
Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran nükleer anlaşması ve ABD’nin bu anlaşmaya dönmesine yönelik görüşmelerin ilk turu önceki gün başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir