ABD Temsilciler Meclisi, Trump’ın azledilmesine ikinci kez ‘evet’ dedi; dosya Senato’ya gönderildi!ABD Temsilciler Meclisi, zamanı bir oturumla ‘isyana teşvik’ ile suçlanan ABD Başkanı Donald Trump ile alakalı azil suçlamasını ikinci kez kabul etti.
Geçen hafta ABD Kongresi’ni işgal eden destekçilerini cesaretlendirdiği sebebi öne sürülerek Başkan Trump hakkında ikinci kez azil soruşturması başlatıldı. Böylece Trump, hakkında ikinci kez azil soruşturması oluşturulan ilk ABD başkanı oldu.
Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde 231 Kurultay üyesi Trump’ın suçlanması için oy kullanırken, 197 Kurultay üyesi de aksi yönde oy kullandı. Bu oy sayıları, bazı Cumhuriyetçilerin de Trump’ın suçlanmasına yönelik oy kullandığını gösteriyor.
TIKLAYIN – ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi: Bu isyancılar yurtsever değildi, yerli teröristlerdi ve hakkaniyet yargı sürmelidir

Son söz Senato’da

Sadece suçlamaya karşın Trump’ın muhteşem hızla görevden alınması, Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin yöreninden ilkin pek ihtimaller içinde görünmüyor.
Temsilciler Meclisi’nin suçlamaları ve kanıtları iletmesinin arkasından Senato’da azil duruşması görülecek ve Trump’ın suçlu bulunması ya da beraat etmesi yönünde nihai oylama yapılacak.
Senato çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, 19 Ocak’tan ilkin azile yönelik bir oturum gerçekleştirilmeyeceğini deklare etti.
Azil için Senato’nun üçte ikisinin oyu gerekiyor.

Trump’ın görevden alınması beklenmiyor

Ek olarak Senato’daki sayısı 50 olan Demokratların oyları kafi değil; minimum 17 Cumhuriyetçi senatörün de desteği aranacak.
Sadece bugüne dek yalnız iki Cumhuriyetçi senatör, bu karara destek olabileceğinin sinyalini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir