ABD’de F-35 programı sorgulanıyor
F-35 harp uçağı üretimine dair mali açıdan şikayetler her geçen gün artıyor. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Smith, programla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.
ABD'de F-35 programı sorgulanıyorABD, Rusya’dan S-400 hava müdafa sistemlerini satın almış olduğu nedeni öne sürülerek Türkiye’yi F-35 harp uçağı projesinden çıkarma sonucu almıştı.
Müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklamada, Washington’ın Ankara ile ilgili kararının programa ek maliyet yükleyeceği uyarısında bulunmuştu.

TÜRKİYE PROGRAMDAN ÇIKARILDI, MALİYET ARTTI


Sayıları paylaşan Demir, Türk şirketlerinin F-35 harp uçağı programından çıkarılmasının programa 600 milyon dolar maliyetin yanı sıra tayyare başına 7 ile 9 milyon dolar fazladan maliyet çıkaracağını belirtmişti.
ABD Temsilciler Meclisi Üyesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith, bu gelişmeyi doğrular özellikte şikayetini dile getirdi.

ABD’DE TARTIŞMA: F-35 BİZE NE VERİYOR


Brookings Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu seminere katılan Smith, “F-35 bizlere ne veriyor ve mali kayıplarımızı azaltmanın bir yolu var mı? Bu kadar düşük potansiyele bu kadar oldukca para harcamamanın bir yolu var mı? Şu sebeple, bildiğiniz şeklinde, F-35’in lojistik maliyetleri korkulu.” ifadelerini kullandı.
ABD de F-35 programı sorgulanıyor #1

BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI


Smith, mevzuyla ilgili görüşlerini, “Asla çalışmayan tabanca sistemlerine muhteşem oranda para harcadık. Tahammül ettiğimiz başarısızlık, devasa boyutta bir başarısızlıktır. F-35’i düşünün.” şeklinde dile getirdi.
ABD merkezli Defense News web sitesi, ocak ayı itibarıyla F-35’lerin halen hedefe uygun vazife oranına ulaşmak için “savaşım ettiğini” aktardı. Söz mevzusu oran, minimum bir atanmış görevi karşılayabilen tayyare yüzdesi olarak biliniyor.
Vazife oranının yalnızca yüzde 69’da kalmış olduğu, ABD ordusunun beklentisi olan yüzde 80’in oldukca altında olduğu kaydedildi.
ABD de F-35 programı sorgulanıyor #2

“HARCADIĞIMIZIN KARŞILIĞINA BAKTIĞIMIZDA ACI VERİYOR”


Temsilciler Meclisi Üyesi Smith, söz mevzusu programla ilgili eleştirilerini sürdürerek, “Para israfından yakınma edebilirsiniz, fakat artık onları iade edemezsiniz. Şimdi daha fazlasını israf etmeyeceğimizi güvence etmemiz gerekiyor. Ne kadar harcadığımız ve karşılığında ne aldığımıza baktığımızda bu acı veriyor.” dedi.
F-35 harp uçağı, öteki birçok tayyare varyantının yanı sıra F-16’nın yerini alacak şekilde tasarlanırken, ABD Hava Kuvvetleri yetkilileri bu ay daha ucuz seçenekleri araştırdıklarını bildirdi.
Seçenekler içinde Lockheed Martin şirketinden yeni F-16’lar satın almak bulunuyor. Ek olarak düşük maliyetli taktik insansız hava araçları da değerlendirmeye alındı.
ABD de F-35 programı sorgulanıyor #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir