ABD’de Facebook’a “sistematik ırkçılık” şüphesiyle soruşturma başlatıldıT24 Dış Haberler
ABD’de İstihdamda Eşit Fırsat Komisyonu(EEOC), işe alımlarda ve terfilerde “dizgesel ırkçılık yapmış olduğu” şüphesiyle toplumsal medya devi Feysbuk hakkında soruşturma başlattı.
Soruşturmanın basına yansımasından sonrasında Feysbuk’a iş başvurusunda bulunan üç şahıs ve şirkette çalışan bir müdürün avukatları, Reuters’a yaptıkları açıklamalarda müvekkillerine karşı ayrımcılık yapıldığını ifade ettiler.
Feysbuk’ta operasyon programları müdürü olan Oscar Veneszee Jr ve şirkete iş başvurusu reddedilen iki şahıs geçen temmuz ayında EEOC’ye mevzuyla ilgili başvuruda bulunmuş oldu. Aralık ayında başvurusu reddedilen biri daha EEOC’ye giderek davaya adını ekledi. 4 şahıs de Feysbuk’u öznel değerlendirmelere dayanarak ve ırkçı stereotipleri kullanarak siyah vatandaşların iş başvurularına ve siyah çalışanlarına karşı ayrımcılık yapmakla suçladı.
EEOC, hemen hemen Feysbuk’a hiçbir suçlama yöneltmedi. Birkaç ay daha devam etmesi beklenen soruşturmanın sonucunda Feysbuk’un ayrımcılık yapmadığı sonucuna da ulaşılabilir. 
Feysbuk sözcülerinden Andy Stone, direkt olarak soruşturmanın durumu ve suçlamalar hakkında yorum yapmadan, “Hepimiz için saygılı ve güvenli bir emek verme ortamı sunmak bizim için oldukça mühim” dedi. Stone, “Bizlere meydana getirilen her türlü suçlamayı ciddiye alıyor ve her vakayı inceliyoruz” dedi.
Geçen haziran ayı itibariyle Feysbuk’un ABD’deki çalışanlarının yalnız yüzde 3.9’unu siyahlar oluşturuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir