ABD’den Kuzey Kore’ye: Diplomasiye hazırız
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına katkı sağlayacaksa Şimal Kore ile diplomasiye hazır olduklarını belirtti.
ABD’den Kuzey Kore’ye: Diplomasiye hazırızABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, günlük basık brifinge Şimal Kore-ABD ilişkilerine değindi. Basın toplantısında bir gazetecinin Şimal Kore’nin nükleer testleri ve ABD’nin buna iyi mi bir karşılık vereceği sorulması üstüne Psaki, ABD’nin Kore Yarımadası’nda ki önceliğinin nükleer silahlardan arındırılması bulunduğunu belirtti.

“BİR TÜR DİPLOMASİ DÜŞÜNMEYE HAZIRIZ”


Psaki, “Genel olarak Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmaya yönelik ve Şimal Kore ile ilgili net bir hedefimiz var. Normal olarak yaptırımları uygulamaya devam ederken, müttefiklerimiz ve ortaklarımıza da danışıyoruz. Bizi nükleer silahlardan arındırma mevzusunda ilerletecekse, bir tür dış ilişkiler düşünmeye hazırız” dedi.
ABD’den Kuzey Kore’ye: Diplomasiye hazırız #1

BİDEN, KİM İLE GÖRÜŞMEYECEK


Öte taraftan geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Joe Biden’ın Şimal Kore lideri Kim Jon Un ile görüşmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Psaki, “Biden’in yaklaşımının tamamen değişik olacağını ve bu şekilde bir niyeti olmadığını düşünüyorum” yanıtını vermişti.
ABD’den Kuzey Kore’ye: Diplomasiye hazırız #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir