Aktarlarda geçen kışa oranla fiyatlar iki kat zamlandı


Kışın vatandaşların fazlaca tükettiği organik ürünlerin fiyatı bu yıl, geçen kışa oranla oldukça arttı. Ihlamur, papatya ve tarçın ve zerdeçal benzer biçimde ürünlerin fiyatı yüzde 100’e yakın oranda zamlanırken, öteki ürünlerde ise bu oran yüzde 50 seviyelerini görmüş oldu. Aktar Recai Doğanay, zamlara karşın ıhlamur satılmasında bir düşüş yaşanmadığını söylemiş oldu.“IHLAMUR, PAPATYA VE TARÇINA BÜYÜK ZAM GELDİ”
Bazı ürünlerin geçen seneki fiyatlarının 2 katına yaklaştığının altını çizen Recai Doğanay, “Önceki yıllarda kış mevsimi daha sert geçmişti. Bu yıl hemen hemen kışı yaşamadığımız için aktar ürünleri 2. planda kaldı. Öteki aktar ürünlerine karşılık ıhlamur satışlarında bir düşüş olmadı.

Aktar ürünleri geçen seneye oranla neredeyse 2 kat zamlandı. Geçen yıl zencefil 30 liraydı şu anda 60 TL. Zerdeçalın kilosu 30 TL’ydi şu anda 45 TL. Tarçın 70 TL’ydi şu anda 130 TL. Adaçayını geçen yıl 40 TL’den satıyorduk bu yıl 60 TL oldu. Narçiçeği geçen yıl 18 TL’ydi bu yıl 30 liradan satılıyor. Papatya 30 TL’den satılıyordu bu yıl 60 TL’den satılıyor. Badem, fıstık, ceviz ve kayısı benzer biçimde ürünler de de geçen seneye oranla büyük oranda artış yaşandı” dedi.“ÇİÇEK IHLAMURUN KİLOSU 150 TL’DEN SATILIYOR”
Çiçek ıhlamurun aktarla da pahalı gelmesinden yakınan Doğanay, şunları söylemiş oldu:“Ihlamurun temin etmede kış başından beri bir sorun var. Üreticiler ıhlamur getiriyor. Bizlere sattığımız ıhlamurun fiyatını soruyor. Ikimiz de 150 diyince, ‘Benden 140’a alır mısın?’ diyorlar. Bizim sattığımız fiyata ya da azca aşağısına ıhlamur verebileceklerini zannediyorlar. Bizlerin işyeri kirasını ve harcamalarını asla düşünmüyorlar. Ihlamur esasında yok değil var fakat en başından veri üretici ile satıcı içinde bir ihtilaf var. Bu da fiyatların artmasına niçin oluyor. Şu anda çiçek ıhlamurun kilosu 150 TL. Geçen yıl ise kilosunu 80 liradan satıyorduk.”VİDEO: AÇIKTA BAHARAT GÜVENİLİR Mİ?ARŞİV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir