Almanya, Türkiye’ye uyguladığı yaptırımı ilk kez bu kadar net ifade etti

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’nın artık Türkiye’ye silah satışlarına onay vermediğini, sadece denizcilikte kullanılan ürünlerin satışına izin verdiklerini söyledi.

General Anzeiger gazetesine gündemdeki konuları değerlendiren Maas, “Alman hükümeti, Suriye ve Libya’da müdahele eden Türkiye’ye silah satışlarını neden tamamiyle durdurmuyor?” sualine, silah satışının mevzubahis olmadığı cevabını verdi.

“Türkiye artık Almanya’dan silah tedarik edemiyor” diyen Maas, Ankara’nın çok sayıdaki silah dışalım talebine negatif cevap verdiklerini söyleyerek, “Artık yalnızca deniz kuvvetlerinin kullandığı ürünleri veriyoruz” dedi.

“BİR NATO BAĞLAŞIĞINA UYGULANACAK EN İLERİ ADIM”

Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye’nin NATO bağlaşığı olduğuna ve Türk Hükümeti’nin ittifakı müdafaa eden görevler üstlendiğine dikkat çekmekle beraber, “Türkiye’nin Suriye savaşında yaptıkları bizim için kabul edilemez” diye konuştu. Alman bakan, Türkiye’ye muharip olarak kullanılabilecek silah satmama kararları hakkındaki değerlendirmesini, “Bir NATO bağlaşığına yönelik takınılan bu davranış, oldukça ileri bir adım” sözleriyle bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir