Avrupa Birliği, aşı yaptırmayanlara vize vermeyecek
Aşı yaptıranların, aşı olmayan ya da olamayanlara bakılırsa avantajlı olacağı kuralı uygulamaya girdi. Almanya’da Saksonya- Anhalt Eyaleti, aşı yaptıranların “karantina yükümlülüğüne uymayacağı” hükmünü getirdi. Buna bakılırsa aşı yaptırmış şahıs, risk bölgesinden gelse bile karantinaya girmek zorunda değil.

Türk vatandaşına vize randevusu yok

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine bakılırsa; Türkiye de AB için risk bölgesi ve vize randevuları durdurulmuş durumda. Vize randevularının yakında yalnız aşılananlar için açılması gündeme gelecek benzer biçimde görünüyor.
Böylece, ortalama 9 aydır durdurulan gezgin vizesi yalnız “aşı şartıyla” verilmeye başlanacak. Alman pasaportu ya da oturumuyla Türkiye’ye gidip gelenlerde de, testin yerini “aşı zorunluluğu” alacak. AB’de, karantinaların kaldırılması için bu tartışılıyor ve AB üyeleri de, kendi vatandaşları için getirilen kısıtlamaları öteki ülkeler için de aynen öngörüyor.
Şu demek oluyor ki, “AB vatandaşına getirilen engelleme, yabancıya aslına bakarsan kapsıyor” ve Türkiye’den gezinsel amaçlı AB’ye gitmek isteyenlere vize verilmeye başlanması için “aşı ön şartı” geliyor. Nisan ya da mayıstan sonrasında sadece aşı yaptırmış olanlar vizeye başvurabilecek.
Türkiye’de hemen hemen aşılama başlamadığı için de, Almanya ya da AB vizesi randevuları sadece kitlesel aşı uygulanmasından sonrasında mümkün olacak.

Aşı olan-olmayan ayrımı

Avrupa’da her geçen gün aşılanan şahıs sayısı artıyor. Moderna aşısına da onay çıkınca nisan ayına kadar neredeyse Avrupa’nın yarısı aşılanmış olacak. Birleşik Krallık’ta BioNTech, Moderna ve AstraZeneca aşıları yapılıyor. Bu gelişmeler olurken çeşitli sektörlerde, “aşı olanlar- olmayanlar” ayrımı gelmeye başladı.
Avustralya’daki havayolu şirketleri aşı yaptırmayanları uçağa almayacağını deklare etti. İsviçre’de bazı bölgeler “Aşı kimliği” olmayanları sokmamayı planlıyor.
Almanya’da bir diş doktoru, aşı yaptırmayan çalışanı işten kovacağını duyurdu. Avusturya ile İsviçre, risk bölgesinden gelen ve aşı olmamış AB vatandaşlarını bile ülkeye almamayı bile konuşuyor.

AB vatandaşlarına fark hukuki değil

Sadece, insanoğlu içinde fark da anayasaya aykırı ve Almanya’da federal hükümet, ülkesinde ve AB içinde aşı yaptıranlara “imtiyaz getiren” uygulama yönetmeliğindeki maddelerin kaldırılacağını deklare etti.
Şundan dolayı, aşı yaptıran ile yaptırmayanlar arasındaki fark hukuken korunmuyor.

Gezi için ‘antikor raporu’ istenebilir

Avrupa bu problemi iyi mi çözeceğini tartışıyor ve ara çözümler bulmaya çalışıyor. Mesela Koronavirüs geçirmiş fakat aşı yaptırmamış olanların, doktorlardan alacağı, “Vücudu, korona kurtulduğu için antikor üretmiştir. Aşı gereksizdir” yazısıyla gezi edebileceği belirtiliyor.
Koronavirüs’e yakalanmayan sadece aşı da olmayanların yada olmamak için direnenlerin kısıtlamaları iyi mi aşacağı hemen hemen bilinmiyor. Çeşitli nedenlere aşı olamayan ya da aşıyı reddeden birçok şahıs, uçağa almayacak şirketlere karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir