Avrupa Merkez Bankası faizi değiştirmediECB’den meydana getirilen açıklamada, Yönetim Konseyi’nin, bugünkü toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme sonucu almış olduğu, siyaset faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te durağan(durgun) bırakıldığı bildirildi.
Banka’nın, piyasa koşullarına uyumlu para politikası duruşunu tekrardan teyit etmeye karar verilmiş olduğu belirtilen açıklamada, ECB’nin tüm para politikası araçlarını ayarlamaya hazır olduğu vurgulandı.  
Açıklamada, 10 Aralık 2020’de 500 milyar avro artırılarak 1 trilyon 850 milyar avroya çıkarılan PEPP’te alımlara bu büyüklükle devam edileceği ve ECB’nin varlık alım programının aylık 20 milyar avro olarak sürdürüleceği kaydedildi.
PEPP’in en azından Mart 2022’ye kadar devam edeceği belirtilen açıklamada, ECB’nin net varlık alımlarının, Kovid-19 krizinin sona erdiği sonucu verilene kadar devam edeceği vurgulandı.
Açıklamada, “enflasyonun görünümünün yüzde 2 hedefine yeterince yaklaşana kadar faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalacağı” mesajı da tekrarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir