Bahçeli’den Atatürk’e hakaret tartışmalarına sert tepki

Bahçeli’den Atatürk’e hakaret tartışmalarına sert tepki: “Atatürk’e lanet okuyacak hayasız henüz anasının karnından doğmadı”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya Camii’nde kılınan ilk namazda verdiği hutbede “Vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin koşulu vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözlerinin aksisedaları sürüyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk ile ilgili söylediği öne sürülen ifadeleri için MHP öncüsü Devlet Bahçeli de izahta bulundu.

Bahçeli izahında, “Diyanet İşleri Başkanı’nın Cuma Hutbesi sırasında Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in minberinde yaptığı değerlendirmeleri bağlamından koparıp Atatürk’e lanet şeklinde tavzih ve tevil edenler bu ülkeye en büyük kötülük yapan sorumsuzlardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, ilk Reisicumhurumuz, istiklal mücadelemizin Öncüsü ve Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, bu topraklarda lanet okuyacak bir hayasız ve hamiyetsiz daha anasından doğmamıştır.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’da kılınan cuma namazında yaptığı hutbe konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini vermeden kullandığı ifadeler reaksiyon çekmişti.

Erbaş hutbedeki konuşmasında “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin koşulunu çiğneyen lanete uğrar” ifadeleri Atatürk’ü lanetlediği şeklinde açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir