Bakan Pekcan: Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır

Bakan Pekcan: Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “Aldığımız güçlü önlemler sayesinde Türkiye’nin pandemiden en az etkilenen ülkeler arasına girmesini sağladık.

Bakan Pekcan: Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır
TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, “Aldığımız kuvvetli tedbirler sayesinde Türkiye’nin pandemiden en az etkilenen ülkeler arasına girmesini sağladık. Türkiye, OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan beraberindeki Özbekistan Başbakan Yardımcısı Serdar Umurzakov ile Avrasya Ekonomik İşbirliği Derneği’nce tertip eden ‘Pandemi Şartlarında Ekonomi Diplomasisi: Özbekistan ve Türkiye Deneyimi’ konulu programa katıldı. Programda konuşan Ticaret Bakanı Pekcan, “Pandemi şartlarında gerçekleştirilen bu ziyaret, 2 ülkenin çok boyutlu tarihsel ilişkilerinde bir göstergesidir. Tüm ülkeleri tesirine alan pandemi sıhhat kadar ekonomileri de etkilemiş oldu. Aldığımız güçlü tedbirler sayesinde Türkiye’nin pandemiden en az etkilenen ülkeler arasına girmesini sağladık. Türkiye OECD ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumundadır. Pandemi döneminde ticaretin durulması yeni yollar geliştirdik. Temassız ticaret losyonumuzla ihracatımızı dış ticaretimizi sürücü değiştirerek bir şekilde gerçekleştirdik. Sanal ticaret kurulları fuarlar ciddi manada katılımcılar sağladık.

Özbekistanla Şubat ayında yüksek düzeyli stratejik iş birliği anlaşmasını imza attık” diye konuştu.Pekcan, 61 eylem tasarınını oluşturduklarını ve bu tasarısı da yarın gözden geçireceklerini dile getirerek, “Ekonomi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi istikametinde sayın Umurzakov ile ortak adımları geliştireceğiz. Tabi bu süreçte bizim müşavirlerimiz Özbekistan’daki fırsatları tanıtmış iş adamlarına 23 Haziran’da Türk-Özbek iş adamlarıyla bir araya geldik. 29’unda sanal ticaret ekibiyle bir araya geldik. Biz pandemi döneminde de kesintisiz ilişkilerimize devam ettirdik. Sayın başbakan yardımcısıyla Türk Konseyi Ticaret Bakanlarıyla ve gümrük idaresi başkanlarıyla videokonferans yoluyla bir araya geldik. Kendileriyle temassız ticaret ile ilgili paylaşımlarımızı paylaştık. Kolaylaştırılmış gümrük gibi en azından Türk Konseyi ülkeleri arasında demiryolları ticaretin artırılması, Bakü Tiflis Kars demiryolu hattının daha fazla kullanılması hem geçiş kotların azaltılması hem de bu süreçte gümrük süreçlerini iş birliği gibi yol haritaları belirledik. Özbekistan ile ticareti ilişkilerimiz geçtiğimiz sene yüzde 24.6 artarak 2.4 milyar dolar düzeyinde meydana geldi. Bu yıl ilk ayda ticaretimiz yüzde 16 azaldı. Fakat biz bugünden itibaren bu ticaretin yine ivmelenerek Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 5 milyarlık dolarlık hedefine ulamasını istiyoruz” dedi.

Bakan Pekcan, konuşmasının nihayetinde, pandemi sonrası Özbekistanı ziyaret edeceğini belirtti. Program, onurluk takdimleri ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir