Banksy’nin yakılan Moronlar eseri artık dijital varlık


Injective Protocol, 95 bin dolara almış olduğu İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin Moronlar eserini yaktı ve sanal bir varlığa/değere dönüştürdü.
Kripto para blok zincir şirketi Injective Protocol, İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin Moronlar eserini bir çalışmasını satın alarak eseri yaktı.
Şirket, Moronlar adlı eserin yok edilmesini video olarak yayınlayarak sanal bir varlığa ve değere dönüştürdü. Şirket, sanatçının 2006 yılına ilişik siyah beyaz baskıdaki eserini açık artırmada 95 bin dolara almıştı.
“DİJİTAL OLARAK GÖRÜLEBİLECEK”
Eserin üstünde “Siz moronların hakkaten bu b.ktan şeyi satın alacağınıza inanamıyorum” yazıyordu. Yaratı artık bir tek dijital olarak satın alınıp görülebilecek. Sanatçı ise hemen hemen bu mevzuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.
NFT’YE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Injective Protocol çalışanları, dijital pazar OpenSea’deki blok zincir teknolojisini kullanarak yapıtın dijital temsilini oluşturdu. Böylece Banksy’nin sanat yapıtı bir NFT’ye dönüştürüldü.
KRİPTO SANAT ÇILGINLIĞI
Moronlar’ın yok edilip tekrardan yaratılması seyircilerde karışık hisler yarattı. “Çağıl sanat tarihinde dönüm noktası” ya da “Son dönemde gördüğüm en punk şey” benzer biçimde yorumlar yapanlar oldu. “Yok edilmiş Banksy baskısının var olduğundan daha kıymetli olabileceğine dair 95 bin dolarlık bir bahis. NFT’lerin, kripto sanatın deli yaşamına hoş geldiniz” değerlendirmesi de yapılmış oldu. Son birkaç senedir üretilen sanat eserleri, NFT (Non-Fungible Token) olarak blockchain alt yapısına bağlanıyor. Böylece yansılamak edilme mevzusu ortadan kaldırılarak hem sanatçıların eserleri korunuyor hem de eserler yüksek meblağlara alıcı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir