Belçika karıştı! Ateşe verdiler – Dünya HaberleriBrüksel’in kuzeyindeki tren istasyonu civarında bulunan karakol yakınında toplanan yüzlerce şahıs, “İbrahima Barrie” adlı 23 yaşındaki gencin cumartesi gecesi gözaltındayken ölmesi üstüne polisi protesto etti.
“Siyahilerin yaşamı önemlidir”, “İbrahima için hakkaniyet” ve “Katil polis” benzer biçimde çarpıcı sözler atan göstericilerin bir bölümünün polise taş atarak taşkınlık yapması üstüne vakalar büyüdü. 

Polisin tazyikli su sıkarak müdahale etmiş olduğu göstericilerden bir grup ara sokaklara dağıldı. Göstericilerden bazıları, yakınlardaki bir başka polis merkezinin girişini, civardaki bir aracı ve bazı çöp kutularını ateşe verdi.
Birçok polis aracının camları kırılırken, bazı göstericiler bölgedeki para çekme makineleri ve mağazalara da zarar verdi.
Kral’ın aracına taş atıldı
Bu sırada tesadüfen protestoların devam etmiş olduğu bölgeden geçen Belçika Kralı Philippe’in aracına da taş atıldı. Kral Philippe’i taşıyan vasıta, hızla vaka yerinden uzaklaştı. Kral Philippe’in o sırada araçta olup olmadığı bilinmiyor.
Polisin müdahalesiyle bazı kişiler yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırılırken, oldukca sayıda gösterici gözaltına alındı.
Polis, Brüksel’in kuzeyindeki tren istasyonu yakınında cumartesi gecesi İbrahima Barrie’yi, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) savaşım kapsamında alınan tedbirlere uymadığı sebebi öne sürülerek gözaltına almak istemişti.
Barrie’nin ise cep telefonuyla polislerin videosunu çekmiş olduğu, ondan sonra koşarak kaçtığı belirtilmişti.
Kısa süre sonrasında yakalanıp karakola götürülen Barrie’nin bir saat sonrasında bilincini kaybetmiş olduğu ve götürülmüş olduğu hastanede yaşamını kaybetmiş olduğu açıklanmıştı. Gencin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir