Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi birlikte yönetelim iddiamız yokİyi Parti TBMM Grup Başkanı Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Millet İttifakı’nın geleceğiyle ilgili, “Bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi beraber yönetelim iddiamız yok. Bizim beraber Türkiye’nin önünü açalım iddiamız var” dedi. Tatlıoğlu, “Bir seçime girdik, her partinin kendi Cumhurbaşkanı talibi vardı. Biz kazansaydık Türkiye’yi Meral Akşener yönetecekti, CHP kazansaydı Muharrem İnce yönetecekti” diye konuştu.İyi Partili İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Genel Başkan Yardımcısı Umut Özlale ile beraber partisinin Burdur İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada partililerle bir süre görüşen kurul, hemen sonra kentteki çeşitli sivil cemiyet kuruluşlarını ziyaret ederek görüşmelerde bulunmuş oldu.
“Biz seçim ittifakı yaptık”
Bir partilinin Millet İttifakı’nın geleceğiyle ilgili sorusu üstüne İsmail Tatlıoğlu, “Bu süreçte elbet ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Bu mevzuda bizim bir yolumuz var. Genel olarak gittiğimiz yol var. Millet İttifakı’nın adı de bizim. Bizim ittifakımız Cumhur İttifakı’ndan oldukça değişik bir şey. Onlarınki bir koalisyon. Ülkeyi beraber yönetme arzusu. Onların bir tane ortak adayları var ve Türkiye’yi de ortak yönetiyorlar. Mecliste MHP’nin eli kalkmasa AK Parti’nin oylarını saymazlar. Tüm günahları, sevapları ortak. Bu şekilde bir beraberlik var. Tam bir koalisyon. Esasen Devlet Bahçeli’nin yapısı da iyi bir koalisyon mensubudur. Hatırlayın 1999’da bunu gösterdi. Hiçbir arıza çıkartmayan bir koalisyon mensubu. Millet İttifakı olarak doğal ki bu şekilde bir yapımız yok. Biz, seçim ittifakı yaptık. Demokratik alanın genişlemesi için bu şekilde bir ittifak yaptık. Hatırlarsanız bu şekilde bir ittifaka da mecburi olarak girdik ve sonrasında bunu organize ettik” dedi.
“Bizim beraber Türkiye’nin önünü açalım iddiamız var”

Mahalli seçimlerdeki başarının mimarının Meral Akşener bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Tatlıoğlu, sözlerini şöyleki sürdürdü:”Bu süreçte elbet ki birlikteliğimizin taraflardan dolayı arızaları var. Şu demek oluyor ki iyi mi bizim için bu (bozkurt işareti yapmış oldu) karşı taraf için arıza ise o taraflar için de arızalar var fakat biz şunu biliyoruz ki bizim Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye’yi beraber yönetelim iddiamız yok. Var mı? Yok. Bizim beraber Türkiye’nin önünü açalım iddiamız var. Beraber Türkiye’de asgari temel unsurları yerleştirelim iddiamız var. Yoksa biz bugün geçtiğimiz örneklere bakarsak bir seçime girdik, her partinin kendi Cumhurbaşkanı talibi vardı. Biz kazansaydık Türkiye’yi Meral Akşener yönetecekti, CHP kazansaydı Muharrem İnce yönetecekti.”
Bahçeli’nin ‘HDP kapatılsın’ çıkışı
Tatlıoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılmasına yönelik sözleri için ise şunları söylemiş oldu:”Kardeşim, elini kim tuttu? Sorun o değil. Sorun bunun konuşulması. Sen Yargıtay’a başvurabiliyor musun? Başvurabiliyorsun. Grubun var. Başvurdun mu? Hayır. Mevzu bu değil. Mevzu bunlar konuşulsun. Ikimiz de bu tarz şeyleri konuşalım, bunlara yanıt verelim.” 
“Bunlar uydurulmuş meseleler”
Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta da AKP ile İyi Parti içinde görüşmeler olduğu yolundaki soruya şu yanıtı verdi:”Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu sistemi AK Parti ‘gel konuşalım kardeşim’ derse ‘yok biz sizinle konuşmayız’ diyebilir miyiz? O süre bir masa çevresinde oturulabilir. Fakat bu masada ana karşıcılık partisinin de olması lazım diye bir şartımız var. Buna karşı çıkmak doğal anlam ifade etmeyen olur. Bu şekilde bir görüşmeden genel merkezde kimsenin haberi yok. Bu şekilde bir görüşme yok daha doğrusu. Bunlar uydurulmuş meseleler.” (DHA)
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir