Bunda da torpil dönemi başladı: Sağlıkçı olmayanlara aşıHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlıkçı olmayan ve şu an aşılanacak grupta da olmayan kişilere Covid-19 aşısı yapıldığı bildirildi.

Koronavirüs salgınında, filyasyon ekiplerinin VIP hastalara yönlendirilmesi ve yoğun bakım yataklarının da VIP hastalara ayrılması uzun bir süre tartışılırken şimdi de Covid-19 aşısında VIP sürecinin başladığı ortaya çıktı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlıkçı olmayan ve şu an aşılanacak grupta da olmayan kişilere Covid-19 aşısı yapıldığı öğrenildi.
 
BirGün’ün ulaşmış olduğu hastane yönetimleri ise tüm soruları yanıtsız bırakarak izahat yapmadı.
BİR GÜNDE AŞILAMA KAPSAMINDA OLMAYAN 30’A YAKIN KİŞİ AŞILANDI
Sıhhat ve Toplumsal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya BirGün’den İsmail Arı’ya yapmış olduğu açıklamada, “Bir tek önceki gün Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı hastanelerde aşılama kapsamında olmayan 30’a yakın şahıs aşılandı. Bu kişiler sıhhat çalışanı değil ve şu an aşılama kapsamında olan 85 yaş üstü kişiler de değiller. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde de aynı durum söz mevzusu. Gene orada da sağlıkçı olmayan ve aşılama kapsamında bulunmayan kişilere Covid-19 aşısı yapılıyor” diye konuştu.
VIP AŞI HİZMETİ SUNULUYOR
“VIP filyasyon, VIP yoğun bakım hizmeti sunan Sıhhat Bakanlığı’nın VIP aşı hizmeti de sunması bizleri şaşırtmadı” diyen Yalçınkaya sözlerini şöyleki sürdürdü:
“Aşılama kapsamında olmayanlara aşı yapıldığını sağlıkçı arkadaşlarımız fark ediyor. Hemen sonra aşı yapılanların üniversite yöneticileri ile hastane yöneticilerinin akrabaları olduğu ortaya çıkıyor.
Arkadaşlarımız bu durumu Sıhhat Bakanlığı yetkilileri ile üniversite yetkililerine de haber veriyor. Aşılama kapsamında olmayanlara iyi mi üstünde barkod yer edinen aşının sistem üstünden iyi mi çıktığını anlayabilmiş değiliz. Burada oldukca ciddi sual işaretleri var.”
EV HANIMI DA VAR EMEKLİ ÖĞRETMEN DE
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlıkçı ise “Sağlıkçılara ve 85 yaş üzerine aşı yapılıyor fakat bazı hastane yöneticilerinin akrabalarına ve kim bulunduğunu bilmediğimiz kişilere de sistem üstünden Covid-19 aşısı çıktığını gördük.
Bu kişiler 85 yaşlarının altında. Sorun 65 yaşlarında bir emekli öğretmen de var, ev hanımı olanlar da. Hatta yaşı genç olup işgören olanlar dahi var. Hepimiz, sistemde bu kişilere iyi mi Covid-19 aşısı çıktığını anlayabilmiş değiliz. Bu kişilerin kimlerin akrabası bulunduğunu ve sistem üstünden iyi mi aşı olabildiklerini merak ediyoruz” dedi.
İMTİYAZ SAHİBİ İNSANLAR
Ankara Doktor Odası (ATO) Başkanı Ali Karakoç ise “Hacettepe Hastanesi’nde üniversite idarecilerinin ve yöneticilerinin de öncelikli listeye yazıldığı ve aşı bulunduğunu duyduk. Ilkin sağlıkçılar sonrasında toplu alanlarda yaşayanlar ve arkasından 65 yaş üstü aşılanmalı. ATO’ya 58 sıhhat çalışanı çeşitli nedenlerden dolayı aşıya ulaşamadığı için başvurdu. Topu topu 3 milyon doz aşı gelmiş ve aşı sayısı da bu kadar yetersizken sıralamada bir yeri olmayan ayrıcalık sahibi insanoğlu aşı oluyor ve normal olarak doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir