Demiryolu onarım yapılan hat uzunluğu 29 km’de kaldı; emniyet yönetim sisteminin çalışma durumu ve makinistlerin denetimi geçen yıl gerçekleştirilmediUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılı Etkinlik Raporu, demiryolu ulaşımıyla ilgili oldukça sayıda güvenlik tedbirini de içeren hedeflere ulaşılamadığını ortaya çıkardı. Rapora bakılırsa, demiryolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması, taşımacılık işlemlerinde seyir, can ve mal emniyetinin artırılması amacıyla meydana gelen program hedeflerinin yanından bile geçilemedi.
BirGün’den Hüseyin Şimşek’in Bakanlığın Etkinlik Raporu’nu kaynak gösterdiği haberine bakılırsa, bakımdan görevli müessese ve birimlere dair hedeflenen 10 denetimden bir tanesi bile yapılmadı. Raporda, “Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 salgını sebebiyle öngörülen hedeflere ulaşılamamıştır” denildi. Demiryolu sektöründe etkinlik gösteren işletmeler ile güvenlik yönetim sisteminin emek harcama durumu ve makinistlerin denetimi geçen yıl gerçekleştirilemedi. Demiryolu yenileme ve bakım, onarımı meydana getirilen hat uzunluğu bir tek 29 kilometrede kaldı. 315 kilometrelik yolda ise herhangi bir denetim yapılmadı.
“Salgın AKP kongrelerine engel olamadı sadece demiryollarının denetimsizliğine yol açtı”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma Bakanlığı’nın itirafları ve ihmalleri ile dolu Etkinlik Raporu’nu değerlendirdi. Salgın hastalığın AKP kongrelerine engel olamadığını sadece demiryollarında denetimsizliğe yol açtığını kaydeden Akın, şöyleki dedi:
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; kazaları engellemek için Güvenlik Yönetim Sistemi’ne ilişkin bir yılda üç denetim yapmayı hedeflemiş sadece 2020 yılı içinde yalnızca bir denetim gerçekleştirmiş. Bakımdan görevli müessese ve birimlere ilişkin hedeflenen 10 denetimden biri bile yapılmamış. Son yıllarda devletimizde art arda yaşanmış olan ve onlarca vatandaşımızın yaşamını kaybetmiş olduğu demiryolu kazalarında, denetimsizlik büyük etken. Sadece bakanlık hedeflediği denetimleri bile yerine getiremezken buna Covid-19 salgınını gerekçe gösteriyor. Bu durum, demiryollarında maalesef yeni kazaların yaşanmasına yönelik endişelerimizi artırıyor.”
YENİ FACİALAR KAPIDA
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir ise tamamlanmamış bırakılan ya da denetlenmeyen işler sebebiyle geçmişte oldukça sayıda ölümlü kazanın yaşandığını söylemiş oldu:
“Halkın can ve mal güvenliğini sağlamak isteyenler, yıl başlangıcında yazılı olarak belirledikleri hedefleri, eksiksiz olarak yerine getirmek zorundadır. Eğer yapılmıyorsa felaketler de kaçınılmaz olur. Bu işin bahanesi olmaz. Bir an ilkin tamamlanmamış bırakılan denetimler yapılmalı. Demiryolları, rapordan anlayabileceğimiz benzer biçimde şu an kazaların yaşanılmasının kaçınılmaz olduğu bir durumda.”

► 2004’te İstanbul, Ankara seferini icra eden hızlandırılmış tren, Sakarya’nın Pamukova ilçesi civarlarında Mekece Köyü mevkiinde raydan çıkarak devrildi. 41 yolcu öldü. Kazanın uygun olmayan yolda meydana getirilen yüksek hız sebebiyle yaşandığı kaydedildi.
► 2017’de Ankara, Kırıkkale hattında ilaçlama icra eden trenin vagonu devrildi. Vagonun altında kalan işçilerden biri yaşamını yitirdi, 3 işçi yaralandı. Kazanın makas değişikliği sırasındaki bir arızadan yaşandığı ifade edildi.
► 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, yolcu treninin devrilmesi sonucu 25 şahıs yaşamını yitirdi, 318 şahıs yaralandı. Kazanın rayların altının boşalması ve denetimsizlikten fark edilememesi sebebiyle yaşandığı belirlendi.
► 2018’de Ankara, Konya seferini icra eden yüksek süratli tren ve aynı güzergahta yol kontrolü icra eden bir kılavuz tren, Marşandiz İstasyonu’nda çarpıştı. 6’sı yolcu, 3’ü makinist 9 şahıs yaşamını yitirdi. Kazanın sinyalizasyon sistemindeki problem sebebiyle yaşandığı ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir