Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda’dan Adnan Menderes’in Vefatının 59’uncu Yılına Özel Mesaj

Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, Yassıada Mahkemeleri’nde yargılanan ve 17 Eylül 1951’de idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan için düzenlenen anma töreninde bir mesaj yayınladı.


Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın vefatlarının 59’uncu yıldönümü için düzenlenen anma törenine katılan Ekrem Eray Arda şunları söyledi:

“16 ve 17 Eylül, demokrasi tarihimize sürülen kara bir lekedir. 27 Mayıs ve ardından kurulan Yassıada Mahkemeleri, 3 kahramanımızı aramızdan ayırırken fikirleri gelecek nesillere miras kalmıştır. Bu acı olay, milletine ve devletine sevdalıların demokrasi ve adaletten asla şaşmaması gerektiğinin kanıtıdır.”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın katılımıyla gerçekleşen ve DP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği anma töreninde konuşan Ekrem Eray Arda, sözlerine şu şekilde devam etti.

“Darbe mahkemeleri, milletine ve demokrasiye sevdalı üç kahramanı aramızdan ayırdı. Fakat bu infaz yalnızca üç siyasetçiye yapılmadı. Aynı zamanda meyvelerini yeni vermeye başlayan demokratikleşme sürecimize, Aziz Atatürk’ün inkılapları ile devralınan ekonomik ve sosyal gelişmeye, tarımda ve sanayide yaşadığımız kalkınmaya, kısacası bugün ülkemiz adına doğru olan her şeye karşı yapıldı.

“27 Mayıs, milli iradeye savaş açmak isteyenlerin, milletimizin bölünmez iradesi karşısında nasıl çaresiz kaldıklarını gösterdi. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeğini kabullenmek istemeyenler, milletimizi temsilen üç Demokrat Partili devlet adamını idam etti.

“Daha önce İstiklal Savaşı’nda milletimiz büyük iradesi sonucu bozguna uğrayan zihniyet, 27 Mayıs’ta milli iradeye karşı yeniden harekete geçti. Adeta intikam hisleriyle milletimizin iradesine karşı savaş açanlar, Demokratları yargılamayı seçtiler. Cebren ve hile ile iktidara sahip olma amacı güdenler, kendilerini “haklı” çıkarmak için uydurma mahkemeler kurdu; türlü rezilliklerle gurur kırıcı davalardan sonra milletimizi temsilen Başvekilimiz Adnan Menderes ile Bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idam ettiler.

“İhtilal yaparak tarihe geçeceklerini zannedenler, bugün unutulmaz bir acının müsebbibi olmuşlardır. Milletimiz, Türkiye sevdalısı bu üç kahramanımızı bağrına basmış, onları ‘demokrasi şehitleri’ olarak addetmiştir.

“1946’da başlayan bu kutsal dava, Aziz Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmış; aynı zamanda büyük bir sosyal ve ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirmiştir. Bugün tarihin nehrinden günümüze baktığımızda, bu zafer tüm kadrolarıyla birlikte Demokrasi Şehitlerimize aittir.

“Bu duygu ve düşüncelerle merhum Başvekilimiz Ali Adnan Menderes ile değerli Bakanlarımız Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu vefatlarının 59’uncı yılında bir kez daha saygı, rahmet ve minnet duygularımla anıyorum.  

“Allah milletimize ve devletimize bir daha böyle acı yaşatmasın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir