Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı’ndan Anlamlı 12 Eylül Mesajı

ekrem eray arda
Anlamlı 12 Eylül Mesajı


12 Eylül 1980 Darbesi’nin 40’ıncı yıldönümüne özel bir mesaj yayınlayan Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, demokrasinin gerçek anlam ve öneminin böyle günlerde belli olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de demokrasiye ve milli egemenliğe karşı yapılan tüm eylemlerin benzer özellik taşıdığını vurgulayan Ekrem Eray Arda’nın 12 Eylül’e özel mesajı şu şekilde:

“12 Eylül, tohumları seneler önce atılmış bir sebep-sonuç ürünüydü. 12 Eylül, bizzati 27 Mayıs’ta demokrasinin askıya alınmasının doğrudan bir sonucuydu. 27 Mayıs’ta milli irade silah zoruyla teslim alınmış, kendisini temsil eden milletvekilleri tutuklanmış, Başbakanı ve bakanları idam edilmişti. Milletin elinden alınan egemenlik hakkının, hangi siyasi görüşteki kişilere  devredileceğinin konuşulduğu bir Türkiye söz konusuydu.

“Demokrat Parti olarak darbelerden en çok acı çeken bir siyasi anlayışın temsilcileriyiz.Tıpkı 27 Mayıs’ta merhum Başbakanımız Adnan Menderes’i, değerli Bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ı idama mahkum eden zihniyet, 12 Eylül’de darbesini milli iradeye karşı gösterdi. Halbuki hiçbir güç, ulusal egemenlik ve hürriyet gücünden daha büyük değildir. 27 Mayıs’ta ülkemizin yeni yeşeren demokrasi ağacını budayan darbeciler, 12 Eylül’de bu kez gençliği kapalı hücrelere hapsedip, geleceğimizi ipotek altına almaya çalıştı.

Ancak bugüne baktığımızda tarihimizde hepimiz için önemli dersler var. Demokrasi sadece bir siyasi anlayış ya da zümre için değil, herkes için gerekli. Ülkemiz ve geleceğimiz için tek geçerli yol, defalarca kanıtlandığı üzere, demokrasiden başka bir biçim değil.

“Bu ülkenin ve bu ülke evlatlarının layık olduğu huzurlu günleri görmesi ancak gerçek demokrasinin her alanda hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle mümkün. Bu toprakların demokrasi ile tanışmasını sağlayan, demokrasi ve özgürlük için yarım asırdan uzun süredir uğraş veren bir fikrin mirasçıları olarak, gençliğimizin özgür ve demokratik bir Türkiye’de yaşamaları en büyük amacımız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir