Endonezya’da 45 bin 500 yıl önce çizilmiş hayvan resmi bulundu
Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda bir mağarada 45 bin 500 yıl ilkin çizildiği sanılan, dünyanın malum en eski hayvan resmi bulunmuş oldu.
Endonezya'da 45 bin 500 yıl önce çizilmiş hayvan resmi bulunduArkeologlar, Sulawesi Adası’nda yer edinen Leang Tedongnge Mağarası’nda 45 bin 500 yıl ilkin çizilmiş bir yaban domuzu resmine rastladı.

YABAN DOMUZU TASVİR EDİLDİ


Arka kısmında iki el izinin bulunmuş olduğu, 136×54 santimetre ölçüsündeki resimde tasvir edilen hayvanın, boynuzları sebebiyle erişkin adam yaban domuzu olduğu ifade edildi.
Söz mevzusu resme ilişik ayrıntılar “Science Advances” dergisinde yayınmlandı. Araştırmacı Maxime Aubert, resmin ne vakit çizildiğini belirlemek için üstünde oluşan kalsit katmanın incelendiğini; izotopların bozunma süreci tarihleme yönteminin kullanıldığını belirtti.
yaban domuzu
Uzman Adam Brumm da çizimde yabani domuzun, resmedilen öteki iki domuzla kontakt içinde bulunduğunun ya da iki domuz arasındaki kavgayı izlemesinin tasvir edildiğinin tahmin edildiğini söylemiş oldu.
Endonezya’nın Borneo Adası’ndaki bir mağarada, 2018 senesinde da minimum 40 bin yıl öncesine ilişik bir hayvan resmi bulunmuştu.
Endonezya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir