HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz ama biz zulmün karşısında susmayız


Sinop’ta muhtarlarla buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Biz hiçbir süre HDP’yle birlikte ‘biz bir parti olduk’ demedik. Fakat bizim bir özelliğimiz var. Tarihin bizlere yüklediği bir özellik. Biz hiçbir süre zulmün karşısında susmayız. ” diye konuştu. 
TIKLAYIN: Kılıçdaroğlu: Geciken her günün maliyeti yurttaş için fazlaca ağır olacak; bir an ilkin seçimin olması lazım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sinop ziyaretinde Sakarya Caddesi’nde esnafla buluşmasının arkasından İl Kültür Gezim Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde muhtarlara hitap etti. Salonu dolduran muhtarların ilk bölümde sorularını kabul eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, arkasından yapmış olduğu konuşma ile onlara yanıt verdi.

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”
Bir muhtarın ‘HDP ile olan ittifaktan rahatsız olduğuna’ ilişkin sorusuna ise Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:
“Bizim bir ittifakımız var, Millet İttifakı. Dört partiden oluşuyor. Bizim ittifakımız bu. HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz. Biz hiçbir süre HDP’yle birlikte ‘biz bir parti olduk’ demedik. Fakat bizim bir özelliğimiz var. Tarihin bizlere yüklediği bir özellik. Biz hiçbir süre zulmün karşısında susmayız. Haksızlığın karşısında susmayız. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Eğer sevgili Peygamberimiz bunu söylediyse… Beni sevmeyen bir dostum diyelim hayatında CHP’ye asla oy vermemiş bir şahıs. Haksızlık yapıldığında ben sesimi çıkartmazsam Tanrı aşkına ben insan niteliğini kazanmış olur muyum? Bakınız seçimlerde zorla çekilme ettirilen Melih Gökçek’in hakkını ben savundum. Melih Gökçek bizim CHP’li mi? Hayır. Hayatında CHP’ye oy verdi mi? Hayır. Fakat hakkını savundum. Milletin seçtiği kişiyi zorla sen çekilme ettiremezsin. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’liydi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’liydi. İtiraz eden kim? Benim. Millet seçtiyse milletin hakkına saygı göstereceksin. Şimdi Kürt kökenli yurttaşlarımız; dostlar bizim vatanımızda kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun ve yaşam seçimi ne olursa olsun, her insanın inancına, kimliğine ve yaşam tarzına saygı göstereceksin. Siz ebeveyninizi seçme hakkına haiz misiniz? Yok. O süre benim kimliğimi niye sorguluyorsunuz. Ne yapayım ben?

Her insanın bir inancı var. Benim görevim de onun inancına saygı göstermek. Onun yaşam tarzına saygı göstermek. Bakın politika kimlikler üstünden yapılmaz. İnanç üstünden yapılmaz. Yaşam seçimi üstünden yapılmaz. Bu üç alan toplumu bölmek için egemen güçlerin Türkiye’ye soktuğu bir vakadır. Toplumsal kimlikler üstünde politika yapılır. Nedir toplumsal kimlikler? Muhtarlar, emekliler, işçiler, memurlar, apartman görevlileri bunlar birer toplumsal kimliktir. Kürt AK Parti’ye oy verdiği süre mesele yok, CHP’ye verdiği süre vay efendim PKK’lı.”
Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu konuşmaların arkasından program son buldu. Kılıçdaroğlu ondan sonra sivil cemiyet kurum temsilcileriyle basına kapalı olarak bir toplantı yapmış oldu. (İHA) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir