Hollanda genelinde sokağa çıkma kısıtlaması
Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşım tedbirleri kapsamında ülke genelinde 21.00-04.30 saatlerinde getirilen sokağa çıkma kısıtlaması başladı.
Hollanda genelinde sokağa çıkma kısıtlamasıHollanda’da hükümet tarafınca alınan önlemlere karşın olay sayılarının istenen seviyeye düşmemesi ve üçüncü dalga endişesi sebebiyle parlamento tarafınca 21 Ocak’ta onaylanan karara nazaran ülkede ilk kez uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, belirlenen saatlerde 9 Şubat’a kadar devam edecek.

KISITLAMALAR NELERİ KAPSIYOR


Yasak saatlerinde işe gidenler ve yiyecek dağıtımı yapanlar, iş yerlerinden aldıkları emek verme belgesiyle sokağa çıkabiliyor.
Buna ek olarak polis, itfaiye ve ambulans çalışanları, tren, metro, tramvay, otobüs ve taksi sürücüleri, tayyare mürettebatı ve kondüktörler, izin belgesi olmaksızın kısıtlamadan muaf tutuluyor.
Hastalık, acil durum, hava yöntemiyle gezi, adli işlemler, cenazeye katılma ve evcil hayvan dolaştırma benzer biçimde nedenlerle sokağa çıkanlar da engelleme kapsamında yer almıyor.
Yasağı ihlal edenlere 95 avro yönetimsel para cezası uygulanacak.
Hollanda genelinde sokağa çıkma kısıtlaması #1

KAPSAMLI UÇUŞ KISITLAMALARI


İngiltere’de koronavirüsün mutasyon geçiren ve daha süratli yayılan yeni türünün görülmesi sebebiyle tedbirleri sıkılaştırma sonucu alan hükümet, kapsamlı uçuş kısıtlamaları getirdi.
Bugün itibarıyla yurt dışından gelen yolculara negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğuna ek olarak uçuştan en fazla 4 saat ilkin yapılmış süratli kontrol ibraz etme zorunluluğu getirildi.
Hollanda genelinde sokağa çıkma kısıtlaması #2
Hollanda, bu geceden itibaren İngiltere ile hava ve deniz yolu, Cenup Afrika ve tüm Cenup ABD ülkeleriyle de hava yolu ulaşımını karşılıklı olarak durdurdu.
Ülkede 25 Ocak’ta ilköğretim ve kreşlerin açılması öngörülüyordu sadece söz mevzusu tarih 9 Şubat’a ertelenmişti.
Günlük olay sayılarının 5 bin civarında seyrettiği Hollanda’da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı 13 bini geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir