Hollanda’da Oxford-AstraZeneca aşısı kararı – Dünya HaberleriHollanda Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Hollanda Sıhhat Konseyince verilen tavsiye sonucu üstüne 60 yaşın altındakilere AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.
De Jonge, 60 yaşın üstündekilere söz mevzusu aşının uygulanmaya devam edeceği bilgisini paylaştı.
Aşının yan etkilerinin çoğu zaman 60 yaşın altındakilerde görüldüğünü vurgulayan De Jonge, “60 yaşın üstündekiler için AstraZeneca iyi ve güvenli bir aşı.” dedi.
Sıhhat Konseyinin tavsiyesine nazaran, ilk dozu AstraZeneca aşısıyla olan 60 yaşın altındakilere ikinci doz gene aynı aşıyla yapılabilecek.
Bakanlık, “geçici durdurma” kararını açıklamıştı
Hollanda Sıhhat Bakanlığı, AstraZeneca aşısı meydana getirilen 8 hanımda yan etkisinde bırakır görülmesi sebebiyle 60 yaşın altındakiler için bu aşının uygulamasını 3 Nisan itibarıyla geçici durdurulduğunu açıklamıştı.
Yaşları 25 ile 65 yaşındaki kadınlardan birinin akciğerindeki kan pıhtılaşması sebebiyle öldüğü bildirilmişti.
Geçici durdurma kararının arkasından Belediyelere bağlı Sıhhat Hizmetleri Birliği (GGD GHOR), aşı israfını önlemek için 60 yaşın üstünde 700 kişinin randevusunu iptal etmişti.
Hollanda Sıhhat Bakanlığı, ilk olarak 15 Mart’ta önlem amaçlı AstraZeneca aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.
Avrupa İlaç Ajansının “kanda pıhtılaşma” sonucu tartışılıyor
AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca’nın Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının faydalarının risklerinden daha oldukça bulunduğunu tekrarlayarak kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalarla aşı içinde bir “bağlantı” bulunduğunu sadece bunun “oldukça ender görülen yan etkisinde bırakır” bulunduğunu bildirmişti.
Kararın arkasından toplanan AB Sıhhat Bakanları, ortak bir karara varamamıştı.
Hollanda’nın yanı sıra Almanya, İtalya ve İspanya da AstraZeneca aşısını 60 yaşın üstündekilere uyguluyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir