İhtiyari mali mesuliyet poliçesi nedir, şartları neler, ödemesi ne kadar?Bilinmiş olduğu suretiyle tüm vasıta sahiplerinin mecburi vasıta sahiplerinin yaptırması gerekiyor. Günümüzde vasıta fiyatlarının yükselmesiyle önemi artan mecburi trafik sigortasıyla beraber istemli mali sorumluluk poliçelerinin sayısında da artışlar gözlemlenmeye başladı. Mecburi trafik sigortası ile maddi hasarlı kazalar, sakatlık, ölüm benzer biçimde durumlarda zararlar sigorta tarafınca karşılanıyor. 2021 yılının gelmesiyle beraber ödemelere ilişkin limitlerde artış yaşandı.
Mecburi trafik sigortası ne kadar oldu 2021?
2021 senesinde kaza başına 43 bin lira, toplamda 86 bin lira, sakatlanma ve ölümde kaza başına 430 bin lira, toplamda 2 milyon 150 bin lira ödeme yapılıyor. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzuyu örneklemek gerekirse; herhangi bir kazaya karıştığınızda yüzde 100 oranında kusurlu bulunmanız halinde karşı tarafa verdiğiniz hasarın bir tek 43 bin lirası mecburi trafik sigortasından karşılanıyor. Kendi aracınızda oluşan hasarı ise sigorta şirketi karşılamıyor. Sadece karşı tarafın hasarı 43 bin liradan fazlaysa bu durumda kalan bakiyeyi cebinizden vermeniz gerekiyor.
İhtiyari mali sorumluluk poliçesi nedir, ödemesi ne kadar?
Trafik sigortası yaptırırken standart teminatların haricinde sınırsız ya da belirlenen rakama bakılırsa istemli mali sorumluluk poliçesi yaptırılıyor. Sınırsız poliçelerde karşı tarafa verilen hasarın boyutu ne olursa olsun cebinizden hiçbir ücret çıkmıyor. Bununla beraber herhangi bir sakatlanma, ölüm anında gene istemli mali sorumluluk poliçesi devreye giriyor ve kan parasına kadar ödeme yapıyor. Mecburi trafik sigortasına ek olarak 200-250 liraya sınırsız maddi ve tinsel istemli mali sorumluluk poliçesi yaptırılması gerekiyor. Ekstradan olması halinde ise İMM poliçesi 350 lira civarına yapılabiliyor.
İhtiyari mali sorumluluk sigortası hem kaskosuz hem de kaskolu araçlarda geçerli oluyor. Bir tek ticari olarak tescil edilmiş araçları bu durum kapsamıyor. Hafifçe ticari araçlarda ise İMM poliçesi geçerli oluyor. İsteğe bakılırsa hem trafik sigortasına ek olarak, hem de kaskoya eklendikten sonra İMM alınabiliyor.
İhtiyari mali sorumluluk poliçesinden iyi mi yararlanılır?
Gündelik hayatta meydana gelebilecek kusurlu trafik kazalarında karşı tarafa verilen zarar bazı zamanlarda trafik sigortası limitlerini aşabilmektedir. Yetersizlik durumları maddi olarak insanların karşısına çıksa bile bazı durumlarda dirimsel mevzular için de bu durumlar geçerli olabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşılaştığınız süre ortaya çıkabilecek hasarı kusurlu şahıs yada kişiler yerine Motorlu Kara Taşıtları Mali Sorumluluk Sigortası (İMM) karşılığında sigorta şirketi karşılamaktadır. İhtiyari Mali Sorumluluk özetle bir sigorta çeşididir ve isteğe bağlı ek bir güvence olarak değerlendirilmektedir.
İMM sigortası, Türkiye sınırları dahilinde geçerli olan bir sigortadır. İMM sigortasının genel şartları içinde tinsel tazminatlar da bulunabilmektedir. Tinsel hasarların ölçümü zor olabileceği için güvence ek olarak teminatlarda belirtilmelidir. Tinsel güvence eklenen sigortalarda aylık ödemelerde belirli farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. İMM sigortası çerçevesinde belirlenmiş olan haller, sigortalıya sigortacı tarafınca detaylı bir halde aktarılmaktadır.
Sigortalı şahıs mecburi trafik sigortasının karşılayamayacağı kaza durumunun gerçekleştiği durumlarda minimum 5 iş günü içinde durumu ne olursa olsun sigorta şirketine bildirmelidir. Hasarın meydana geldiği durumlarda hasar gören parçanın onarımı mümkün değil ise yada eşdeğeri bir parça ile değiştirilebilmesi mümkün değil ise yenisi ile değiştirilebilmektedir. Zincirleme kazalarda ise İhtiyari Mali Sorumluluk sigortası vasıta başına güvence sunmaktadır. Motorlu vasıta kazalarındaki zararların tazminine ilişkin olan talepler ise zarar görenin, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten adım atar. Ondan sonra iki yıl ve kaza gününden başlayarak on yıl içinde süre aşımı adım atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir