IMF Başkanı Georgieva: Devam sinyalini aldıkGeorgieva, “Yürekli Politikalar Zamanı” başlığıyla düzenlenen 9’uncu Afrika Mali Forumu’nun açılış toplantısına katıldı.
G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının 26 Şubat’ta düzenlenen toplantısına katıldığını anımsatan Georgieva, “Sonunda geçen cuma G20 toplantısında yeni bir SDR tahsisi üstünde çalışmak için devam sinyali aldık.” dedi.
G20 Dönem Başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde video konuşma yöntemiyle meydana gelen görüşmede, G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları IMF’nin acil durum rezervlerinin artırılmasını desteklemişlerdi.
Toplantının peşinden meydana getirilen açıklamada, maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, uzun vadeli küresel finansman ve biriki ihtiyaçlarının karşılanması için ilave vasıta bulunması mevzusunda internasyonal finans kurumlarına çağrıda bulunmuştu. Ek olarak açıklamada, IMF’nin genel bir SDR tahsisi için teklif hazırlaması gerektiği belirtilmişti.
ABD Gömü Bakanı Janet Yellen da G20 toplantısı öncesinde yazıya döktüğü mektupta, “IMF’ye yeni SDR tahsis edilmesi, düşük gelirli ülkelerin oldukca gerekseme duyduğu sıhhat ve ekonomik toparlanma çabalarını kolaylaştırmak için likiditeyi artırabilir.” ifadesini kullanmıştı.
Aralarında dönem başkanı İtalya’nın da olduğu birçok G20 ülkesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından negatif etkilenen yoksul ülkelere likidite sağlamak amacıyla 500 milyar dolar değerinden SDR tahsis edilmesi önerisinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir