İtalya’da eski başbakanın partisi koalisyondan çekildi, siyasi kriz çıktıRenzi, gücü kendisinde toplamaya çalıştığını söylediği Başbakan Giuseppe Conte’nin liderlik tarzını eleştirse de politikalarda değişikliğe gidilmesi ve daha çok hesap verilebilirlik sağlanması talepleri yerine getirilirse koalisyona geri dönme kapısını açık bıraktı.
Renzi “Mesuliyet sahibi olmak sorunları saklamayı değil onlarla yüzleşmeyi gerektirir” dedi. Renzi anketlerde gerilemeye devam eden partisi Italia Viva’yı kurtarmak için bu şekilde bir adım
atmakla suçlanıyor. 
Renzi’nin koalisyon ortakları, bu hamlenin İtalya’da 80,000’den fazla kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını sebebiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük resesyonu yaşayan ülkeye zarar vereceğini söylemiş oldu.
Conte, Renzi’nin 4 partili koalisyonda kalması için zeytin dalı uzatmış ve tüm tarafların iyi niyetli yaklaşması durumunda birliğin tekrardan sağlanabileceğini söylemiş sadece bu teklifi kabul görmemişti. Conte hemen hemen mevzuya ilişkin bir izahat yapmadı.
Koalisyon beraber hareket etmek için bir formül bulamazsa Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella oldukça büyük olasılıkla sıhhat kriziyle başa çıkmak için bir hükümet daha oluşturmayı deneyecektir.Sadece bunda başarıya ulaşmış olunmazsa geriye yalnız seçim seçeneği kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir