Johnson Johnson aşı yarışına “tek doz” farkıyla katıldı


Johnson Johnson ilk iki faz neticelerini deklare etti: Tek doz uygulanıyor, 28 gün içinde antikor üretiyor…
ABD’li corona virüs aşısı üreticisi Johnson Johnson, aşısının ilk iki faz klinik gözlem neticelerini deklare etti. Açıklamaya bakılırsa tek doz olarak uygulanan Johnson Johnson corona virüs aşısını olan deneklerin 28 gün içinde antikor ürettiği belirtilirken aşı olanların tamamının 57’nci günde antikor ürettiği açıklandı.
ABD merkezli ilaç şirketi Johnson Johnson ilk iki fazda elde etmiş olduğu klinik gözlem neticelerini deklare etti.
New England Journal of Medicine’da gösterilen sonuçlara bakılırsa aşının, 805 klinik gözlem katılımcısının tamamında aşılamadan sonraki 57 gün içinde Covid-19’a karşı antikor ürettiği açıklandı.
GÜÇLÜ ANTİKOR OLUŞTURUYOR
Aşının 28 gün içinde antikor ürettiği, 57’nci gün itibarıyla aşı olan herkeste antikor ürettiği belirtilirken, Mayo Clinic İmmünoloji Laboratuvarı’nın direktörü, “Veriler daha genç bir popülasyonda ve 65 yaşından büyük bir popülasyonda tek bir dozdan sonrasında kuvvetli antikor oluşumu göstermesi ve bu yanıtların minimum 71 gün devam etmesi sebebiyle cesaret vericidir” ifadelerini kullandı.
TEK DOZ SEBEBİYLE AŞI STOĞU KONUSUNDA AVANTAJLI
İngiliz AstraZeneca/Oxford Üniversitesi, Rus Sputnik V ile beraber viral vektör teknolojisiyle geliştirilen ve adenovirüsten elde edilmiş Johnson Johnson aşısının, bir bağışıklık sistemi tepkisini tetiklemek için haberci RNA’dan ziyade DNA teknolojisine dayandığından, halihazırda onaylanmış aşılardan daha ‘sert’ olması planlanıyor.
Johnson Johnson, bilhassa dünyadaki aşı stoğunun yetmemesi ve ikinci doz sürelerinin uzatılması mevzusundaki tartışmalarda, tek doz uygulanmış olduğu için öne çıkacak şeklinde gözüküyor. ntv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir