Koronavirüs etkinlik sektöründen 10 milyon kişiyi etkiledi
TEODER Başkanı Erol Yıldırım, Kasım 2020 tarihindeki bir araştırmanın verilerine nazaran, küresel etkinlik endüstrisinin pandemi sürecinde minimum 30 milyar dolarlık kayba uğradığını beyan etti.
Koronavirüs etkinlik sektöründen 10 milyon kişiyi etkilediEtkinlik sektörü koronavirüs sürecinden negatif etkilendi. Sektör kendisini toparlayabilmek için etkinliklerin devam edeceği sıhhatli günlerin geri gelmesini bekliyor.
Tüm Etkinlik ve Organizatörler Derneği (TEODER) Başkanı Erol Yıldırım, etkinlik ve düğün sektörünün zor durumda bulunduğunu vurgulayarak, sektörün, mayıs ayından sonrasında normale döneceğini öngördüklerini söylemiş oldu.
KÜRESEL ETKİNLİK ENDÜSTRİSİ 30 MİLYAR DOLARLIK KAYIPTA
Sektördeki kısıtlamaların devam etmesi durumunda ciddi problemler yaşanabileceğine dikkat çeken Yıldırım, “Pandemi sürecinin ortaya çıkardığı mağduriyetler, istihdam edilen personel ve aileleri ile beraber ortalama 10 milyon kişiyi negatif etkiledi. Küresel etkinlik endüstrisi pandemi sürecinde minimum 30 milyar dolarlık kayba uğradı.” dedi.
“KISITLAMALARDAN 10 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ”
Yıldırım, “Etkinlik sektöründe faaliyetler minimum 4 ay maksimum 2 yıl öncesi planlanıyor. Bu süreçte engelleme kararları etkinlik firmalarında büyük bir kaosa sebep oldu. Ek olarak; kapora iade kararları, ikramsız, eğlencesiz ve 1 saatle sınırı olan düğün organizasyonları sektöre, bağlı iş kollarına ve tedarik firmalarına ciddi zarar verdi.” diye konuştu.
Koronavirüs etkinlik sektöründen 10 milyon kişiyi etkiledi #1
SEKTÖR MAYIS AYI SONUNU BEKLİYOR
Erol Yıldırım, 2021 Mayıs ayı sonu itibarıyla sektörün tam olarak faaliyete başlamasını beklediklerini ifade ederek, şunları söylemiş oldu:
“TEODER’e üye etkinlik firmaları, Türkiye’de 30 yıldan fazla bir süredir hizmet veriyor. Etkinlik sektörü, direkt ya da dolaylı olarak 66 değişik sektöre katkı sunuyor. Türkiye’de etkinlik sektörü ile bağlantılı iş kolları toplam 25 milyar dolarlık bir bütçe oluşturuyor. Sektörde ortalama 2 milyon 500 bin şahıs istihdam ediliyor. Bu insanoğlu artık evlerine ekmek götüremiyor. Pandemi sürecinin ortaya çıkardığı mağduriyetler, istihdam edilen personel ve aileleri ile ortalama 10 milyon kişiyi negatif etkiledi.”
Koronavirüs etkinlik sektöründen 10 milyon kişiyi etkiledi #2
“SEKTÖRÜN YÜZDE 72’Sİ DEVAM EDEMEZ”
Yıldırım’ın verdiği bilgilere nazaran; etkinlik sektöründe firmaların yüzde 42’si 10 yıl ve üstü süredir etkinlik gösteriyor. Sektör temsilcilerinin yüzde 86’sı, son 1 senelik pandemi sürecinde minimum yüzde 75 ve üstü oranlarda ciro kaybı yaşadı. Ankete nazaran, sektör temsilcilerinin yüzde 72’si, finansal yardım almadan operasyonlarına 3 aydan daha uzun süre devam edemeyecek. Sektör temsilcileri için kamu desteklerinden en mühimleri; iş enerjisini korumaya dönük destek sunar, mali yardımlar ve ertelemeler olarak kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir