Rifat Hisarcıklıoğlu: Bankalar destek değil, köstek oluyorlarTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankalara “Gerçek sektöre sırtınızı dönmeyin” çağrısında bulunmuş oldu. Bankaların son dönemde uyguladığı yüksek kredi faizlerinin üretimin ve yatırımın önündeki en mühim engellerden biri haline geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu “Bankalar, kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın oldukça üstünde artırarak, büyümeye destek değil köstek oluyorlar” dedi.
Yazılı bir izahat icra eden Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerinin geldiği seviyenin dünya genelindeki düşük faiz ortamına uymadığını ve girişimcilerin küresel rekabette ayakta kalmalarına engel oluşturduğunu altını çizdi. Hisarcıklıoğlu şöyleki devam etti:
“Anadolu’nun dört bir tarafında, verimli ve muntazam çalışan pek oldukça işletme bulunmaktadır. Üretime, ihracata ve istihdama katkı elde eden bu firmalarımız, ülkemizin ulusal servetidir ve korunmaları gerekmektedir. Dolayısıyla gerçek sektör üstündeki finansman yükü azaltılmalıdır.
Enflasyonun ve faiz oranlarının makul bir düzeye gelmesi için makroekonomik dengelerin gözetilmesine gerekseme vardır. Öte taraftan kredi faizleri mevzusunda bankalardan daha görevli bir yaklaşım da bekliyoruz. Zamanında faiz indiriminde güçlük çıkaran bankalar, iş faiz artırımına vardığında oldukça süratli hareket edebiliyorlar.”
Bankaların, faizleri kolayca artırma alışkanlarına son vermesi ve bir tek kendi gelirleri odaklı düşünmeyi bırakıp, ellerini taşın altına koyması icap ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ek olarak pandemi sebebiyle gelir kaybı yaşayan firmaların kredilerine yönelik daha yapıcı bir tavır sergilemeliler. Finansal ve gerçek sektörün ülkemize daha iyi gelecek sunmak suretiyle beraber hareket ederek, birbirlerini daha iyi anlamaları ihtiyaç duyulan dönemdeyiz.
Bu zamanda gelirleri de, maliyetleri de ölçülü tutup, birbirimize destek olmalıyız” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Bankalarımıza seslenmek isterim; gerçek sektöre sırtınızı dönmeyin, hep bana olsun demeyin. Bilhassa üretim, yatırım, ihracat yapanları ve istihdam sağlayanları özenle değerlendirin. Rekabetçi firmalarımızı ve girişimcilerimizi destekleyelim ve ayakta tutalım ki, gelişme ve ihracat kapasitemizi koruyalım ve sıhhatli şekilde arttıralım. Böylece pandemi sonrası, tekrardan ve hızla ayağa kalkalım, küresel yarışta geride kalmayalım” çağrısında bulunmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir