Sadece ekonomik ve siyasi bakımdan değil, askeri ve savunma alanında da güçlü olmak durumundayızCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı’na canlı bağlantıyla katıldı.
Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde: 
Bu tatbikatta haiz olduğumuz araçların personel tarafınca kullanılmasını da gözlemliyoruz. Var ise eksiklerini yok etme ihtiyacına kavuşuyoruz. Internasyonal hukuka uygun olarak Ege ve Akdeniz’de tatbikatlarımızı gerçekleştirdik. 25 Şubat’ta süregelen ve yarın sona erecek tatbikatımızda vazife alan tüm personelimize teşekkür ediyoruz. 
Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz, bu yüzden deniz gücüne tarih süresince ehemmiyet verildiğini görüyoruz. Nice büyük denizciler yetiştirdik. Donanmamızın kuvvetli olduğu dönemlerde Balkanlar, Şimal Afrika’da altın çağı yaşanmıştır. Osmanlı’nın hakkaniyet sancağının gölgesi zayıfladıkça sömürgecilik hakim olmuştur. En küçük bir zaafiyette üstünde yaşadığımız şu vatan topraklarını oldukça göreceklerini biliyoruz. 
Suriye, Irak’ta yaşananlar bizlere bu gerçeği hatırlatmıştır. Suriye sınırı süresince terörle kuşatıldığımız unutulmamalıdır. Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türklerinin hakları yok sayılmış, sayısız çifte standartla, yaptırımla karşılaşmış bulunuyoruz. Şimal Kıbrıs’ta oldu bittilere izin vermeyeceğimizi gösterdik. Libya’nın darbeciler tarafınca işgal edilmesine engel olduk. Dağlık Karabağ’daki işgalin sonlandırması başta olmak suretiyle, attığımız adımları başarıyla sonlandırdık. Yayılmacı bir zihniyetle hiçbir süre hareket etmedik. Hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yoktur. Vatanımızı ve haklarımızı korumaya çalışıyoruz. 
Kara, hava kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız gerçekleştirdiği operasyonlarla milletimize itimat aşılıyor. Her alanda başarı çıtamız da yükseliyor. Ülkemize teşrif eden misafirlerimiz de müdafa endüstri tesislerimize muhakkak yer vermeye çaba ediyor. 
Denizlere hakim olan, cihana hakim olur. Bilhassa deniz kuvvetlerimizin caydırıcılığının artırılmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Türkiye’yi denizcilik alanında da dünyanın Süper Ligi’ne taşımaya kararlıyız. 
Ayrıntılar geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir