SGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay…


Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. Rapor parası çalışanların mühim haklarından biri. Rapor parası raporlu olunan üçüncü günden itibaren alınmaya başlıyor. İşveren çalışanın raporunu 5 gün içinde SGK’ya bildirmek zorunda. Onay sürecinin arkasından ödemeler PTT üstünden yapılıyor. Süreç hakkında vatandaşlara SMS ile bilgilendirmeler yapılıyor. Rapaor parası 2 ay içinde alınmasa para SGK’ya iade ediliyor.


Giriş Zamanı: 08.04.2021 22:34
Güncelleme Zamanı: 08.04.2021 22:39

BU ALBÜMÜ PAYLAŞSGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay...

Çalışanlar hastalık durumunda işe gitmekte zorlanabiliyor ve iyileşmek için evde istirahat etmek isteyebiliyor. Bu şekilde bir durumda, hastalanan çalışanın devamsızlığının nedenini hastaneden almış olduğu sıhhat raporu ile kanıtlaması gerekiyor. Eğer SGK tarafınca onay görürse ödeme yapılıyor. PTT üstünden meydana getirilen ödemeler 2 ay içinde hesaplardan çekilmek zorunda. Aksi takdirde hesabındaki para SGK’ya iade ediliyor.

GALERİ DEVAM EDİYOR
SGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay...

Rapor parası çalışanların mühim haklarından biri. Rapor parası raporlu olunan üçüncü günden itibaren alınmaya başlıyor. İşveren çalışanın raporunu 5 gün içinde SGK’ya bildirmek zorunda. SGK’ya bildiririlen raporların parası ise onay sürecinden sonrasında PTT’ye yatırılıyor. Süreç hakkında çalışana SMS ile data veriliyor. Rapaor parası 2 ay içinde alınmasa para SGK’ya iade ediliyor.
SGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay...

Rapaorlu işçi çalıştırmanın cezai yaptırımı var. İşveren bunu SGK ya bildirmek zorunda. Raporlu işçisinin çalıştığını SGK’ya bildirmeyen işverene, brüt asgari ücretin yarısı kadar, 1.788 TL ceza uygulanıyor
SGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay...

Çalışanlar hastalık durumunda işe gitmekte zorlanabiliyor ve iyileşmek için evde istirahat etmek isteyebiliyor. Bu şekilde bir durumda, hastalanan çalışanın devamsızlığının nedenini hastaneden almış olduğu sıhhat raporu ile kanıtlaması gerekiyor. Eğer çalışan hastalandığını gösteren raporu işverenine veremezse, yapmış olduğu devamsızlık mazeretsiz olarak kabul ediliyor. Öteki taraftan, pek oldukça işverenin çalışanların sık sık rapor almasının yol açmış olduğu suistimaller mevzusunda şikayetçi olduğu görülüyor.
SGK tarafından ödeniyor! 2 ay içinde almayanın hakkı yanıyor! PTT üzerinden oldukça kolay...

RAPOR PARASI NEDİR? Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca hastalık sigortası kapsamında sigortalılara raporlu olduğu günler için geçici iş göremezlik ödeneği ödeniyor. Hastalanan ve bunu istirahat raporu ile belgeleyen sigortalılara istirahatlı oldukları günler için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği, çalışanlar içinde çoğunlukla ‘rapor parası’ olarak biliniyor. Rapor parası ile sigortalının hastalık sebebiyle çalışamadığı günlerde gelir yitirilmesine uğramasının önlenmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir