Son dakika: Trump’ın azil karar ne demek? Azil süreci ne anlama geliyor?ABD Kongresindeki Demokratlar, 6 Ocak’taki Kurultay baskınından görevli tuttukları Trump’a karşı mühim bir adım attı.
Vazife süresinin sona ermesine yedi gün kala Temsilciler Meclisi gündemine gelen tasarıda yer edinen azil maddesinde Trump, “isyana teşvik” ile suçlandı.
Görevden alınması istenen tasarıda Trump, Kurultay baskını öncesindeki açıklamaları dolayısıyla o gün yaşanmış olan şiddetten görevli tutuldu.
Uzun bir münakaşa bölümünün arkasından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda meydana getirilen oylamada Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi 197 hayır oyuna karşılık 232 evet oyu ile kabul edildi.
Söz mevzusu azil maddesine 10 Cumhuriyetçi vekilin de evet oyu vermesi dikkati çekti.
Böylece ABD’nin 45. Başkanı Trump, ülke tarihinde “görevden alınması istemiyle iki kez suçlanan ilk başkan” olarak kayıtlara geçti.
– Aslolan yargılama Senatoda
Azil sürecinin aslolan yargılama ayağını oluşturan ve Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senatonun, söz mevzusu oylamayı ne vakit yapacağı ise hemen hemen net olarak belli değil.
Senatodaki Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, son açıklamasında, Trump’ın yargılamasının yapılacağı oturumun 20 Ocak’tan ilkin yapılmayacağını bildirdi. Böylece Trump’ın Senato yargılamasının Joe Biden dönemine kalması kesinleşmiş oldu.
Senatonun Trump’ı suçlu bulması için 100 senatörün minimum 3’te 2’sinin, doğrusu minimum 67 senatörün bu yönde oy kullanımı gerekiyor.
Amerikan medyasına yansıyan haberlere gore Senatodaki Cumhuriyetçilerin mühim bir kısmı “Trump’ın suçlu olmadığı” yönünde oy kullanmayı düşünüyor.
ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yapmış olduğu bir telefon görüşmesi dolayısıyla 2019 Aralık ayında Temsilciler Meclisinde suçlanmış, 2020 Şubat ayında Senatodaki oturumda ise aklanmıştı.
Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Mike Pence’e anayasanın 25. ek maddesini devreye sokarak Trump’ı görevden alma çağrısı meydana getiren tasarıyı da mahalli saatle dün gece kabul etmişti. Pence ise söz mevzusu maddeyi kullanmak benzer biçimde bir niyetinin olmadığını kati bir üslupla açıklamıştı.Azil ne demek?
Azil kelimesi Arapça kökenlidir.
Azil kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:
– Görevden alma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir