Sosyal medya düzenlemesinin ilk dört maddesi onaylandı!

Sosyal medyaya düzenlemesinde flaş gelişme! İlk dört maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Tertip etmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi İle ilgili Yasa’a “sosyal ağ sağlayıcı” şeklinde yeni bir tanımlama kazançlıyor.

Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim emeliyle metin, görüntü, ses, konum gibi muhtevaları oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına olanak sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.

Yönetimsel para cezaları, muhatabın ülke dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Müessesesi (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU) tarafından direk doğruya muhataba, web sayfalarındaki iletişim araçları, alan isimi, IP adresi ve benzeri kaynaklarla ele geçirilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilebilecek.

Bu bildirim, Bildirim Yasayı’na göre yapılan bildirim kararında olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5. günün nihayetinde bildirim yapılmış sayılacak.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek yönetimsel para cezası artırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı ile ilgili, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen yönetimsel para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

Tertip etmeyle, suç oluşturan kısmi muhtevanın çıkarılmasının olası olduğu vaziyetlerde, ulaşımın engellenmesi kararı yerine muhtevanın çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanarak, aynı web sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan muhtevalar istikametinden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da garantili hale getirilecek.

Muhtevanın çıkarılması kararları, muhteva ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Müzakerelerde, AK Parti ve MHP’nin ortak önergesiyle, öneriye, taraflara ait IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş vakiti, faydalanılan hizmetin türü, aktarılan data miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren “trafik bilgisi” tanımına “port bilgisi”nin de ilave etmesine ilişkin karar ihdas edildi.

Mevzubahis önergeyle, aynı IP adresini kullanan değişik kullanıcılar açısından yaşanabilecek mağduriyetlerin giderilmesi amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir