Vatikan Basın Sözcüsü Bruni: Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyorSözcü Bruni, düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla zamanı seyahat öncesi Vatikan’ı takip eden gazetecilere informasyon verdi.
Papa’nın Kasım 2019’da Tayland ve Japonya’ya yapmış olduğu ziyaretten sonrasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle 2020’deki dış gezilerini iptal ettiğini hatırlatan Bruni, “Pandemi sebebiyle ortalama 16 aydır dış seyahat yapılmıyordu. Bu gezi, Papa’nın 33. dış gezisi olacak. Tarihte ilk kez bir Papa, Irak’a gidiyor. Bununla birlikte Papa, ilk kez nüfusunun çoğunluğu Şii’lerden oluşan bir ülkeye gidiyor.” dedi.
Gezinin Irak ve bölgedeki Hristiyanlara dayanışma amacı taşıdığını, dinler arası buluşma için bir fırsat niteliği taşıdığını ve bölge ülkeler için de mühim bulunduğunu dile getiren Bruni, “Kardeşlik ve ümit. Bu iki kelime, Papa’nın Irak ziyaretini özetlememize destek olabilecek iki kelime.” diye konuştu.
Irak’ta Kovid-19 vakalarının arttığı bir dönemde Papa’nın ziyaretini niçin ertelemediği sorusuna Vatikan Sözcüsü, gezinin mümkün olan en kısa sürede yapılmak suretiyle tasarlandığını belirterek, “Papa’nın Irak’a yapacağı bu gezi, o topraklara, oranın insanlarına ve Hristiyanlarına sevgi jestidir. Alışık olduğumuz seyahatlerden değişik bir seyahat olacak. Ülkenin Kovid-19 önlemlerinin dikkate alınması gerekiyor.” yanıtını verdi.
Çoğu zaman gittiği yerlerde zırhlı araçları binmeyi tercih etmeyen Papa’nın Irak ziyaretinde iyi mi bir tutum izleyeceği sorusunu ise Bruni, “Öteki ziyaretlerden değişik güvenlik ihtiyaçlarının olduğu bir geziden bahsediyoruz. Zırhlı vasıta kullanımı muhtemeldir.” sözleriyle yanıtladı.
– Papa’nın Irak programı
Papa Franciscus, 5-8 Mart tarihlerinde Irak’a geniş kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirecek.
Vatikan’ın paylaşmış olduğu programa gore, Katoliklerin ruhani lideri ilk olarak başkent Bağdat’ta temaslarda bulunacak, peşinden 6 Mart’ta Necef ve Ur kentlerini ziyaret edecek. Papa’nın Necef’te Şiilerin en büyük dini mercisi Ali es-Sistani ile de görüşecek.
Sözcü Bruni, Ur ziyaretindeki dinler arası buluşma esnasında Papa’nın, Yezidilerle görüşeceği bilgisini de verdi.
Papa Franciscus, 7 Mart’ta Erbil’e giderek burada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek ek olarak Musul ve Karakuş’u da ziyaret edecek ve 8 Mart’ta Vatikan’a dönecek.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir