Yeni anayasa değişikliği çalışmalarına meşruiyet kazandırmaya çalışmaktadırlar
CHP İnsan Haklarından Görevli Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu İnsan Hakları Fiil Planı’na ilişkin, “İnsan Hakları Fiil Planı adı altında yeni anayasa değişikliği çalışmalarına meşruiyet ve halk nazarında kabul edilebilirlik kazandırmaya çalışmaktadırlar, fakat halkımız bunu da yemeyecektir. Bu oyunun da farkındadır. ” dedi. CHP’li Karaca, “Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’nin 128 sayfalık fiil planı, neyi yapmadıklarının ve neyi yapmak istemediklerinin açıkça itirafıdır” değerlendirmesini yapmış oldu. 
CHP İnsan Haklarından Görevli Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu İnsan Hakları Fiil Planı’nı değerlendirdi.
TIKLAYIN: Erdoğan, ‘9 amaç, 50 hedef’ içeren İnsan Hakları Fiil Planı’nı deklare etti: Asla kimse, fikir açıklamaları sebebiyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz
CHP’li Karaca, yeni anayasa tartışmalarına meşruiyet kazandırılmaya çalışıldığını belirtirken şunları söylemiş oldu:
“Gölge etme başka kayra istemiyoruz”
“Bugün açıklanan fiil planı, 128 sayfa. Baktığımızda Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’nin 128 sayfalık fiil planı, neyi yapmadıklarının ve neyi yapmak istemediklerinin açıkça itirafıdır. Geniş değerlendirmemizi hemen sonra yapacağız, sadece sonuçta, toplumda anayasa değişikliği gündeminin tutmaması ve ellerinden kaybetmekte oldukları koltuğu tekrardan ellerinde tutabilmenin yolu olarak gördükleri yeni anayasa tartışmalarının toplumca kabul görmemesinden sonrasında bu kez İnsan Hakları Fiil Planı’na tutunarak, İnsan Hakları Fiil Planı adı altında yeni anayasa değişikliği çalışmalarına meşruiyet ve halk nazarında kabul edilebilirlik kazandırmaya çalışmaktadırlar, fakat halkımız bunu da yemeyecektir. Bu oyunun da farkındadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyen, anayasal temel hak ve hürriyetlerin ve anayasal görevini yerine getirmeyen, anayasa ve sözleşmelerine uymayan sarayın tek adamının İnsan Hakları Fiil Planı için yapacağı hiçbir şey yoktur. Bir tek ve yalnız tüm yurttaşlarımız, kendisine şunu söylüyor: ‘Gölge etme başka kayra istemiyoruz.’”
“İnsan hakkında bahsedecek son olarak şahıs kendileridir”
İnsan Hakları Fiil Planı’nın açıklamış olduğu saatin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasıyla aynı saate denk geldiğini vurgulayan Karaca, şu şekilde konuştu:
“Saray’ın tek adamı, bugün İnsan Hakları Fiil Planı’nı tek başına hazırladı. Tek başına deklare etti. Ilk olarak insan hakkından bahsedecek son olarak şahıs kendileridir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun senelerdir değişmeyen gün ve saatte grup toplantısının olacağını bile bile ve fiil planı açıklanırken tüm kanalların da kendisini yayınlayacağını bilerek aynı saatlerde bu fiil planını açıklaması, Genel Başkanımızın grup toplantısında yapacağı konuşmayı kaynağında sansürlemektir. Bu şekilde, siyasal nezaketten yoksun, hak, hukuk ve hakkaniyet kavramlarını vicdanlarında ve akıllarında yer etmeyen bir anlayışın hazırlayacağı insan hakları fiil planından hiçbir şekilde, hiç kimseye yarar gelmeyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir