Yoğun bakım üniteleri çok büyük risk altında
Britanya Başbakanı Boris Johnson, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle yoğun bakım ünitelerinin fazlaca büyük risk altında bulunduğunu söylemiş oldu. 

Johnson, parlamento komitesinde yapmış olduğu açıklamada, Ulusal Sıhhat Hizmetlerinin (NHS) “fazlaca zor durumda” bulunduğunu beyan etti.
Personelin üzerlerinde “çok büyük” bir baskı hissettiğini vurgulayan Johnson, “Yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin ne süre aşılacağını sorarsanız, bu mevzuda bir öngörüde bulunamam fakat şunu söyleyebilirim; yoğun bakım üniteleri fazlaca büyük risk altında ve NHS üstündeki baskıyı azaltmamız gerekiyor. Bunu yapmanın tek yolu da mevcut karantinaya devam etmek” dedi.
İngiltere’de Covid-19’un daha süratli yayılan bir türünün ortaya çıkmasının arkasından vakalar ve can kayıplarında ciddi artışlar görülmeye başlanmıştı. 
Bunun üstüne ülke, 5 Ocak’tan itibaren tekrardan karantinaya girmiş, Başbakan Johnson halktan “sokağa çıkmamalarını” istemişti. 
Covid-19 sebebiyle son 24 saatte 1564 kişinin yaşamını kaybetmesiyle “ülkede bugüne dek günlük en yüksek can kaybı” sayısı kaydedildi. 
İngiltere, 84 bin 767 can kaybıyla “Avrupa’da en fazlaca ölümün görüldüğü ülke” konumunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir