Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk bayrağına yapılan küstah saldırıyla ilgili ilk yorum

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine tepki gösteren bir grubun Türk bayrağına yaptığı küstah saldırıyla ilgili açıklanan yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin milli sembolüne yapılan her türlü hakaret eylemini en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde cuma namazı kılınması, Yunanistan’da reaksiyonla karşılandı. Selanik şehrinde, aşırı sağcı bir grup Türk bayrakları yaktı. Büyük reaksiyon çeken olayla alakalı Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir izah yapıldı.

Selanik metropoliti Anthimos’un çağrısı üzerine, bir gün evvel akşam saatlerinde Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine tepki olarak özel ayin tertip eden Selanik’teki Agia Sofia kilisesinin avlusunda toplanan “Mukaddes Bölük” isimli aşırı sağcı örgüt azası göstericiler, Türk bayrağını ateşe verdi. Daha sonra, “vatan, ulus ve ortodoksluk için” yazılı pankartlar eşliğinde Türkiye karşıtı sloganlar atarak Selanik’teki Türk Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçen grup, konsolosluğun etrafında güvenlik tedbirleri alan emniyet güçlerince durduruldu. Konsolosluğun önünde slogan atmaya devam eden ve Yunan ulusal marşını söyleyen göstericiler burada bir Türk bayrağı daha yaktı.

“EN SERT ŞEKİLDE KINIYORUZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Rastgele bir ülkenin, bu vaziyette Türkiye’nin milli simgenine yapılan her türlü hakaret eylemini en şiddetli şekilde kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir